Nowości

Alarmy
Nowości
czytaj...

Promocje

czytaj...

Kontakt
an image
Alarm Serwis Centrum
ul. Faradaya 3
42-200 Częstochowa
Tel.: (34) 366-99-65
Fax: (34) 366-96-73
e-mail: sklep@alarmyonline.pl
WZMACNIACZE W ANALOGOWYCH INSTALACJACH CCTV

Strona główna > Oferta > Telewizja przemysłowa

29. WZMACNIACZE W ANALOGOWYCH INSTALACJACH CCTV

Zasięg analogowej transmisji sygnału wideo ogranicza tłumienie w przewodach. Dlatego odległości, na jakie można przesyłać sygnał bez stosowania wzmocnienia, jest stosunkowo niewielki:

  • przewód koncentryczny - maksymalna odległość 100 ÷ 600 m w zależności od jakości przewodu
  • przewód telefoniczny - maksymalna odległość 10 ÷ 70 m w zależności od rodzaju przewodu
  • skrętka komputerowa - maksymalna odległość 10 ÷ 50 m, a przy zastosowaniu specjalnych urządzeń - do 1800 m
  • światłowód - nawet do kilkudziesięciu kilometrów pod warunkiem stosowania specjalnych urzadzeń

Większe odległości można uzyskać stosując techniki bezprzewodowe, jednak wykorzystanie wzmacniania sygnału jest w nich zasadą wynikającą z samej istoty technologii:

  • transmisja radiowa - kilkadziesiąt kilometrów
  • laser podczerwony - kilka kilometrów

Znacznie większe odległości można osiągnąć dzięki cyfrowej technologii zapisu. Dla przykładu sygnał cyfrowy można transmitować wykorzystując linię telefoniczną na odległość kilku tysięcy kilometrów.

W transmisjach analogowych wzmacnianie sygnału ma na celu skompensowanie tłumienia w przewodach. Wartość tłumienia zależy od rodzaju przewodu i jego długości, przy czym wyższe częstotliwości są bardziej tłumione niż niższe - dlatego przy długich połączeniach można zaobserwować pogorszenie rozdzielczości i jakości (głównie nasycenia) kolorów. Chcąc przysyłać sygnał wideo na większe odległości należy go wzmacniać, przy czym ze względu na wspomnianą nierównomierność tłumienia wyższych i niższych częstotliwości należy stosować wzmacniacze z korekcją charakterystyki - taki wzmacniacz ma odwrotną charakterystykę tłumienia niż przewód:

W instalacjach monitoringu stosowane są specjalne wzmacniacze wideo służące do zwiększenia odległości, na jaką można przesłać sygnał wideo po skrętce i przewodzie koncentrycznym. Najczęściej występują wzmacniacze jednotorowe zaopatrzone w regulacje wzmocnienia sygnału. Zwykle wzmacniacze posiadają dwa wyjścia i dodatkowo mogą pełnić rolę rozgałęźnika aktywnego. Spotyka się również wzmacniacze wielotorowe: o 3, 4, 6, 8, a nawet większej ilości torów.
Wzmocnienie sygnału wynosi zwykle od kilku do kilkunastu decybeli (dB), a korekcja charakterystyki kilka dB. Wzmacniacze są zasilane napięciem przemiennym 230 V, albo napięciem stałym 12 V. Podobnie jak pozostałe urządzenia telewizji obserwacyjnej, zaopatrzone są na wejściu i na wyjściu w złącza BNC; rzadziej spotykane są złącza typu F albo złącza typu RCA. Oczywiście, zgodnie ze standardem CCTV, mpedancja wejściowa i wyjściowa wynosi 75 W przy amplitudzie sygnału 1Vp-p.

Jak już wspomnieliśmy, wzmacniacze mogą pełnić rolę rozgałęźników dzięki zaopatrzeniu każdego toru w dwa wyjścia. Istnieją wszakże specjalne urządzenia zwane rozgałęźnikami video - są one pewną odmianą wzmacniaczy zaopatrzonych w wiele wyjść i pozwalają sygnał z jednej kamery doprowadzić do kilku odbiorników.

W telewizji obserwacyjnej często zachodzi potrzeba podziału sygnału, ale tutaj nie można wykorzystać takiego rozgałęźnika (splitera), jaki stosowany jest w instalacjach antenowych. W CCTV rozgałęźnik, jak każde inne urządzenie do obróbki sygnału video, musi zapewniać dopasowanie na wejściu i wyjściu oraz prawidłowe poziomy sygnału wizji. Sprowadza się to do dwóch wymogów: musi posiadać impedancję wejściową i wyjściową 75 W oraz na każdym wyjściu wzmocnienie jednostkowe, czyli 0 dB. Takie parametry może mieć tylko rozgałęźnik aktywny, czyli taki, który posiada element wzmacniający - dlatego mówimy o wzmacniaczu rozdzielczym wizji. Wzmacniacze rozdzielcze są zasilane albo napięciem 230 VAC, albo napięciem 12 VDC, a na wejściach i wyjściach są zaopatrzone zwykle w złącza BNC. Najczęściej wzmocnienie wynosi 0 dB, jednakże niektórzy producenci produkują rozgałęźniki o wzmocnieniu 1 dB, które w pewnym stopniu kompensuje straty w przewodach.

Jeżeli nie wiesz czy potrzebujesz wzmacniacz sygnału wizji - skontaktuj się z naszymi konsultantami.