Nowości

Alarmy
Nowości
czytaj...

Promocje

czytaj...

Kontakt
an image
Alarm Serwis Centrum
ul. Faradaya 3
42-200 Częstochowa
Tel.: (34) 366-99-65
Fax: (34) 366-96-73
e-mail: sklep@alarmyonline.pl
Podstawowe parametry sygnału video
Strona główna > Oferta > Telewizja przemysłowa

18. ROZWIĄZANIA CYFROWEGO ZAPISU OBRAZU I DŹWIĘKU

Cyfrowy zapis obrazu i dźwięku stał się ostatnio tak popularny, ze praktycznie wyparł systemy analogowe. Wśród systemów cyfrowych szczególnie popularne są:

 • karty przechwytywania wideo montowane w komputerach PC - do niedawna rozwiązanie podstawowe z racji najniższej ceny; obecnie wobec zrównania z cenami prostych DVR - coraz rzadziej spotykane. Problem stanowi właściwy dobór sprzętu, oprogramowania i zabezpieczenie przed modyfikacją przez osoby oraz zabezpieczenie przed wirusami. Ingerencja (głównie nieupoważniona) w system operacyjny Windows stanowi w około 60% przypadków przyczynę nieprawidłowego działania systemu; kolejne 40% - to problemy z niewłaściwym doborem sprzętu lub błędami przy konfiguracji. Nie należy również stosować w konfiguracji komputera części najtańszych, czego przykładem są zawieszenia pracy wskutek zainstalowania mało wydajnych, ale tanich zasilaczy w obudowach komputerowych. Obecny spadek zainteresowania nie oznacza, że karty są na przegranej pozycji i wkrótce nastąpi zmierzch tej technologii. W pewnych szczególnych przypadkach stosowanie kart może być lepsze niż montowanie rejestratorów, ale często warunkiem staje się użycie specjalnego komputera z niewindowsowym systemem operacyjnym.

 • specjalizowane komputery PC z własnym systemem operacyjnym i specjalizowanymi kartami przechwytywania sygnału video z kamer stanowią kierunek nadal rozwijający się, mimo ceny niejednokrotnie wyższej niż w przypadku zastosowania standardowego rejestratora. Nie mają one wad związanych z doborem sprzętu i modyfikacjami oprogramowania, sprzedawane są w postaci płyt z własnym systemem operacyjnym (linux) - wymagają tylko zasilania i podpięcia dysków twardych; można je zabudowywać w obudowach typowych komputerów PC. Główną zaletą jest prosta instalacja kart, bardzo dobra praca w sieci lokalnej jak i zewnętrznej, prosta obsługa przez operatora systemu oraz możliwość dalszej rozbudowy systemu (dodanie większej liczby kart - zwiększenie liczby wejść i prędkości zapisu). Zazwyczaj dołączone do karty oprogramowanie pozwala na realizację wielu ważnych funkcji:
  • możliwość ustawienia kilku częstotliwości skanowania
  • możliwość ustawienia kilku poziomów priorytetu kanału wejściowego video
  • możliwość ustawienia poziomu kompresji
  • możliwość ustawienia liczby przechwytywanych klatek
  • możliwość rejestracji sygnałów audio,
  • możliwość aktywacji wyjścia alarmowego z detekcji ruchu lub w skutku zaniku sygnału video (odłączenie kamery)
  • możliwość aktywacji niezależnego detektora ruchu opartego na algorytmie sieci neuronowych, z możliwością indywidualnego ustawiania dla każdej kamery maski, zakresu i szybkości ruchu
  • możliwość wizualizacji detekcji ruchu
  • możliwość włączenia zapisu zdarzeń w okresie przed i po alarmie (pre- i post-alarm)
  • możliwość obsługi z poziomu komputera kamer szybkoobrotowych
  • możliwość ukrywania kamer do podglądu - wówczas operator nie widzi wszystkich kamer, które jednak mogą być rejestrowane.

 • rejestratory cyfrowe - oferują stabilną pracę, prosty montaż systemu i łatwą obsługę - porównywalną z urządzeniami powszechnego użytku, dzięki czemu staja się coraz bardziej popularne. Prostota obsługi pozwala skrócić czas szkolenia i ogranicza możliwość wystąpienia problemów z opanowaniem urządzenia do rejestracji. Są to jednak urządzenia trudne są do rozbudowy i modyfikacji. Mają własny system operacyjny, zapewnia to z jednej strony dużą stabilność pracy instalacji, z drugiej strony daje pewność instalatorowi, że użytkownik nie uszkodzi systemu.
  W prostych rejestratorach praktycznie odtwarzanie archiwum możliwe jest wyłącznie na urządzeniu rejestrującym - nie można wyjąć dysku i podłączyć go bezpośrednio do komputera w celu odczytu nagrań (jest to jedno z zabezpieczeń przed modyfikacją nagrań). Jednak możliwa jest archiwizacja nagrań na płytach CD, DVD lub, przez złacze USB, na pen-drive'ach lub dyskach w zewnętrznych kieszeniach (rzadko).
  Rejestrator jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla budowy prostych instalacji CCTV w małych obiektach (domki, małe sklepy, biura, warsztaty). DVR ma z reguły wbudowany multiplekser, co eliminuje konieczność stosowania dodatkowych urządzeń i znacznie zmniejsza koszty budowy systemu. Dodatkowym atutem jest możliwość pracy w sieci LAN, co daje podstawy do budowy nowoczesnych instalacji ze zdalnym monitoringiem.

Jeżeli nie masz pojęcia czy bardziej potrzebujesz kartę, czy rejestrator - skontaktuj się z naszymi konsultantami.